Wygląd Cornisha...

Wygląd ogólny

Cornish rex jest kotem krótkowłosym, średniej wielkości, w typie orientalnym; szczupły i elegancki, o smukłej wydłużonej sylwetce, ale jednocześnie muskularnej i silnie zarysowanej. Sprężystość i lekkość, z jaką się porusza, zadziwić może nawet najbardziej wybrednego estetę. Cornish Rex sprawia wrażenie istoty niezwykle szlachetnej i wytwornej. Cechą charakterystyczną wyróżniającą go spośród innych ras jest falująca pluszowa sierść, przypominająca wyglądem karakuły.

Budowa ciała

Cornish Rex to kot średniej wielkości, waży od 2,5 do 4,0 kg. Zauważalna jest różnica w wielkości pomiędzy osobnikami płci męskiej i żeńskiej. „Damy” są smuklejsze, „gentelmeni” natomiast bardziej muskularni. Cornish Rex jest drobny i szczupły, a zarazem dobrze umięśniony i sprężysty, o smukłej i eleganckiej sylwetce osadzonej na wysokich i prostych nogach.

Głowa

Cornish Rex’a jest klinowata i wąska, o płaskiej czaszce i mocnej brodzie. Jej długość jest mniej więcej o jedną trzecią większa od szerokości. Profil stanowi prostą linię, biegnącą od środka czoła do czubka nosa, bez zagłębienia u nasady tak jak u większości kotów.

Oczy

Oczy Cornish Rex’a są szeroko rozstawione i otwarte, wyraziste, owalne, przypominające w kształcie duże migdały. Kolor jest żywy, jednolicie zabarwiony, odpowiedni do umaszczenia kota.

Uszy

Uszy Cornish Rex’a są szerokie i obszerne u nasady. Duże, wysoko osadzone na głowie i szeroko otwarte ku przodowi, lekko zaokrąglone na końcach. Stanowią większą część kociej głowy.

Tułów

Tułów Cornish Rex’a jest średniej długości, dobrze umięśniony. Klatka piersiowa jest dobrze wykształcona, a grzbiet lekko wygięty w łuk ku górze. Seksowne wcięcie w talii dodaje kotu splendoru i elegancji. Dzięki wrodzonej szczupłości sprawia wrażenie kota – niejadka, ale pozory mylą, gdyż większość korniszy to ogromne łakomczuchy.

Kończyny

Cornish Rex ma niebywale długie, szczupłe i proste kończyny. Ciekawe jest, że tylne nogi są nieco dłuższe od przednich, co powoduje bardzo charakterystyczną postawę u osobników tej rasy. Stopy ma małe i owalne.

Ogon

Ogon jest długi, smukły i ostro zakończony. Powinien być cały pokryty pofalowaną sierścią. Cornish Rex nosi go wysoko, prosto, ze znamiennym zakręconym „haczykiem” na zakończeniu.

Szata

Szata Cornish Rex’a pozbawiona jest włosów okrywowych, składa się z samego podszerstka. W dotyku delikatna i jedwabiście miękka, jak u żadnego innego kota.Również wibrysy, w tym brwi i wąsy powinny być skręcone.